1. Jak powinien byc wyposażony samochód na PKwT?
PKwT to impreza dla początkujących. Zarówno dla poczatkujących kierowców jak i początkujących samochodów ;-) Oznacza to, że nie stawiamy praktycznie żadnych wymagań dotyczących wyposażenia samochodu. Jednym wyjątkiem jest zalecenie, aby każdy samochód był wyposażony w solidny zaczep holowniczy z przodu i z tyłu. Jest to często ostatnia deska ratunku w przypadku poważniejszego utknięcia w terenie - po prostu musimy mieć gdzie przyczepić linę, zeby wyciągnąć auto i móc jechać dalej.
Wszelkie wyposażenie w postaci opon MT, wyciągarki, Hi-lifta, lin, taśm, szekli, etc, etc ułatwia pokonywanie terenu, ale na tej imprezie nie jest wymagane. Na próbach terenowych znajdują się instruktorzy, którzy dysponują odpowiednim zestawem sprzętu, który użyczają uczestnikom w razie potrzeby.
Osobom początkującym radzimy potraktowanie PKwT jako swoistego poligonu doświadczalnego, gdzie mogą poznać swój samochód, podpatrzeć jaki sprzęt wykorzystują inni - i rozpocząć "dozbrajanie" sprzetu po zdobyciu tych doswiadczeń...

2. Co zabrać ze sobą?
O wyposażeniu obowiazkowym samochodu było wyżej, tu napiszę co się może przydać: na pewno latarka, kompas, coś do pisania... Z wyposażenia off-roadowego warto mieć linę kinetyczną, szekle, ew. taśmę. Poza tym przydatna jest łopata i siekiera. Ubranie takie, którego nie szkoda pobrudzić, kalosze albo buty na zmianę.

3. Jakie jest ryzyko, że uszkodzę samochód?
Minimalne. Przez wszystkie dotychczasowe edycje PKwT nie zdarzyło się, żeby któryś z samochodów odniósł poważne szkody spowodowane trudnościami trasy. Owszem - często odpadają tablice rejestracyjne, zdarzały się urwane chlapacze lub plastikowe osłony. Zdarzyły sie też dwie czy trzy powazniejsze awarie mechaniczne, ale były one spowodowane wadliwymi częściami - były to rzeczy, które i tak "wylazłyby" po pierwszym zjechaniu z asfaltu. A że było to akurat na Pierwszych Krokach - przynajmniej miał kto do warsztatu sholować :o)...
Trasa układana jest tak, zeby uniknąć porysowania lakieru. Jeśli jakiś odcinek trasy biegnie przez gęste zarośla, to zawsze jest to oznaczone na roadbooku - jeśli taki odcinek jest długi lub szczególnie uciążliwy - wytyczamy objazd.

4. A co, jeśli się jednak zepsuje???
W przypadku drobnej awarii próbujemy usunąć ją na trasie, tak, aby uczestnik mógł kontynuować zabawę. W przypadku, gdy awaria jest poważniejsza oferujemy bezpłatne odholowanie samochodu do dobrego warsztatu samochodowego w Mrągowie, mającego doświadczenie w naprawie samochodów terenowych. Tu czas naprawy jest oczywiście uzależniony od dostępnosci części, etc.

5. W jakich warunkach odbywa sie zakwaterownie?
Podczas naszych imprez korzystamy ze sprawdzonych baz noclegowych. Minimum standardu, jakie zapewniamy to pokój dwuosobowy z łazienką. Wychodzimy z założenia, że po długim dniu w terenie uczestnikom należy się odpoczynek w dobrych warunkach - tak więc staramy się, aby baza była po prostu porządna.
5. Co z jedzeniem podczas imprezy?
Podczas naszych imprez zapewniamy pełne wyżywienie. Ze wzgledu na specyfikę imprezy (cały dzień spedzamy w terenie) składa się na nie z reguły śniadanie i obiadokolacja.

6. Ile samochodów będzie brało udział w imprezie?
W imprezach z cyklu PKwT bierze z reguły udział 8-10 załóg.

7. Czy mogę zabrać dzieci?
Oczywiście. Do tej pory najmłodszy uczestnik PKwT miał 2,5 roku. Impreza jest na tyle "luźna", że dzieci bez problemu wytrzymują jej trudy. Starsze dzieci mają dobrą zabawę podczas zadań związanych z odnajdywaniem ukrytych haseł, obiektów ze zdjęć, etc.

8. Czy mogę zabrać żonę, która nie lubi jeździc w terenie?
Oczywiście - są dwie mozliwości: albo polubi, albo zostanie w bazie, która jest usytuowana w na tyle atrakcyjnym miejscu, że żona nie będzie się nudzić... Spacery, jazda konna, wypożyczenie łódki lub kajaka - to wszystko jest w zasięgu ręki.

9. Czy mogę przyjechać sam - bez pilota?
Tak. Musisz się jednak liczyć z tym, że będziesz miał gorszą zabawę. Na PKwT jest wiele zadań nawigacyjnych, które wymagaja pomocy pilota. Istnieje jednak mozliwość "podłaczenia" się do którejś z załóg podczas takich zadań, lub "pozyskania" pilota z innej załogi, w której są np. 3 osoby.

10. Czy muszę mieć swój samochód?
Generalnie PKwT przeznaczone są dla osób posiadających własny samochód terenowy. Z reguły istnieje jednak możliwość wypożyczenia od organizatora samochodu wraz z instruktorem. O tę opcje należy się dowiadywać z odpowiednim wyprzedzeniem.

11. Dlaczego impreza nazywa się "dla początkujących" a zdjęcia z poprzednich edycji przedstawiają samochody z dwoma wyciągarkami potopione w strasznych błotach?
Co do samochodów - były to z reguły "nowe nabytki", które własciciele chcieli przetestowac na PKwT...
Co do błota - z takich miejsc są najciekawsze zdjęcia ;-)))) Na pewno nikt Ci nie będzie kazał wjeżdżać w miejsce, którego nie czujesz się na siłach pokonać.